Bitcoin Madenciliği - BTC Nedir ?

Bitcoin Madenciliği - BTC Nedir ?

Beyazgül GROUP ailesi olarak son dönemde adını sıklıkla duyduğumuz dijital para , sanal madencilik olarak bilinen ve üretilen sınırlı sayıda olan Bitcoin, aslında uzun yıllardır aramızda, ilk olarak Derin İnternet üzerinden kullanılan ve güvenilir bir sanal ödeme yöntemidir. Öncelikle bitcoini yakından tanıyalım.

Bitcoin Nedir ?

Kripto para, dijital para olarak bilinen Bitcoin, 2009 yılından ortaya çıkan ve her geçen gün popülaritesini arttıran Bitcoin, şimdilik yönlendirilemeyen bir güç olarak karşımıza çıkıyor. Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimidir. Küresel piyasalarda, Dolar ve Euro’ya alternatif olarak lanse edilen Bitcoin’in sembolü ฿, kısaltma ise BTC‘dir.

Bitcoin Nasıl Üretilir ?

Bitcoin üretmek için mining yapmanız gerekmektedir. Türkçe ismi ile madencilik yaparak bitcoin sanal para birimi üretebilirsiniz. Ancak şuan ki şartlar ile elinizde bulunan bilgisayarlar ile bitcoin madenciliğini yapmak oldukça verimsizdir. Sadece bu iş için özel makineler üretilmiş olup dünyanın bir çok yerinde büyük bitcoin tarlaları kurulmuştur. Siz bunun yerine bitcoin türevi altcoinler örneğin ( Ethereum, Zcash vb ) üreterek bu üretimlerinizi Bitcoin’e çevirebilirsiniz. Bitcoin madenciliği artık yerini kendinden 50-100 kat daha hızlı çalışabilen ekran kartlarına (GPU) bırakmış durumda. Yani bu demek oluyor ki, bilgisayarınızın ekran kartı ne kadar kuvvetliyse Bitcoin madenciliğindeki performansınız da o kadar iyi olur. Ayrıca sadece madencilik için özel olarak tasarlanmış sistemleri de satın alabilir veya kiralayabilirsiniz.


DİĞER BLOG / DUYURU